Cesta poznání do historie

Při absolvování semestrálního kurzu VU3V Kouzelné geometrie jsem se nadchla pro Řím právě po přednášce Geometrie a architektura v dobách minulých. Řím jsem navštívila hned při první možnosti, ale pouze na 4 dny.

Naše historie není osamocená, prolíná se celou Evropou. Prošli jsme všechna slavná místa - Foro Romano, Palatino, koloseum v rekonstrukci, na náměstí sv. Petra vyslechli mši papeže Františka, Andělský hrad, Benátský palác, baziliku sv. Petra, Vatikánské muzeum bylo ohromující, vstupenky jsme měli objednány dopředu, bez objednávky tam nečekejte. Sloup Boží pomoci kde jsem se poprvé ztratila, jelikož Řím byl plný lidí a já chtěla fotografovat. Fontána di Trevi k níž jsem se nedostala pro množství lidí, Španělské schody byly obsazeny. V Římě je i mnoho míst, která souvisejí s našimi dějinami a že jich není málo. Sochu Jana Nepomuckého můžeme spatřit na římse kolonády náměstí sv. Petra, na obrubníku Milvujského mostu, ale i jako oltářní obraz či další obrazy ze světcova života a mučednické smrti v mnoha kostelích. Na bronzové bráně baziliky sv. Petra můžeme spatřit výjev z historie, příjezd Zikmunda Lucemburského do Říma a korunovaci Zikmunda papežem Evženem IV. r. 1431.  V kostele Panny Marie na Oltáři nebes byl vězněn kazatel Jan Milíč z Kroměříže r. 1367.  Nachází se zde i hospic založený Karlem IV. a jeho manželkou Alžbětou v roce 1368, dnes pouze štítek na domě s upomínkou. Urna s ostatky sv. Vojtěcha a jeho podobizna na desce se nalézá v kostele sv. Bartolomea na Tiberském ostrově. Na mně nejvíce zapůsobila bazilika sv. Klementa, kde je původní hrob sv. Cyrila. Bratři Cyril a Metoděj přišli do Říma koncem roku 867. Cyril Soluňský zemřel r. 869. Metoděj zemřel na Moravě r. 884, jeho hrob není znám.  V kostele nad původním hrobem Cyrila  je  malý oltář s nápisem „K poctě sv. Cyrila věnovali léta Páně 1952 synové slovenského národa“, téže „Na památku sv. Cyrila, bulharského apoštola a učitele, od bulharského lidu 869 – 1929“, taktéž američtí Slováci. Je to památné místo všech Slovanů.

V roce 1970 byla přejmenována ulice Československá na Via Jan Palach a instalována jako první bronzová socha Jana Palacha s nápisem „Obětoval se pro lásku ke svobodě v Praze 15. ledna 1969“. Některá poznání historie se nás dotýkají osobně a bolestně.                                                 

Naposledy změněno: čtvrtek, 14. června 2018, 11.05