Začátek Českých dějin začíná pověstí o Přemyslu a Libuší, ale my se budeme věnovat historií, tj. Vzniku středověku a vývoj českého státu.

V tomto odstavci je začátek ze starých pověstí českých, které měly význam zcela jiný.

            Český středověký stát vznikl ve 3. čtvrtině 9. století. Jeho prvním historicky známým knížetem byl Přemyslovec Bořivoj I., zakladatel vládnoucí dynastie. Také víme, že se její moc šířila z Čech na Moravu, kde se odehrávaly dějiny českého státu. Na těchto základech vybudovaly český právní systém.

            Od konce II. století se formovala pozemková šlechta, která uchvacováním královských statků ke konci 12. století získala velký majetek. Vedle vysoké šlechty byla i drobná šlechta a to z rytířů a zemanů. Mocenské a majetkové rozdíly v obou částích šlechty se projevovaly v jejich sociální prezentaci a to stavbou kamenných tvrzích a měli také blízký vztah k venkovským hospodářským dvorcům. Život rytířů byl spjat s venkovským prostředím. Šlechta se tak stává společenskou vrstvou, která má své nezávislé hospodářské zázemí a řadu správních i soudních pravomocí a dovede formulovat politický program.

            Vrátíme se zpět; Boleslav I. podrobil celé Čechy svojí vnitřní stabilitou zrodem a posílením o církevní organizaci založením pražského biskupství v roce 973, také uzavřel spojeneckou dohodu s Piastovcem Měškem, která byla dokladem stýkání a potýkání českého a polského státu. Boleslav I. sice 14. let válčil s císařem Ottou I., ale nakonec s ním uzavřel mír, čímž zajistil svébytnost českého státu. Přemyslovský kníže začal razit první české mince, jimiž se platilo až do doby Václava II.

            A na závěr se vrátíme k Bořivoji I. nejprve získal od svého otce Moravu, kterou připojil k českému státu v letech 1019-1020. Smělá výprava v roce 1039 do polského Hnězdna odkud odvezl ostatky sv. Vojtěcha a kde vyhlásil svá známá statuta, která měla upevnit právní řád. Na konci svého života v roce 1054 za souhlasu velmožů, vyhlásil tzv. Seniorátní řád, podle něhož měl po zemřelém knížeti nastoupit vždy nejstarší žijící Přemyslovec.

            Přemyslovcem jsme začali a Přemyslovcem Otakarem I. který usedl na knížecí stolec a byl prvním moravským markrabětem, skončíme. A restituce státu končí dosažením dědičného královského titulu pro české panovníky roku 1197.

Naposledy změněno: úterý, 14. dubna 2020, 16.35