LS 17/18_Václava Horáková: Historia magistra vitae
Jako název jsem zvolila citát: Historia magistra vitae - Dějiny jsou učitelkou života.
Mireille Guilianová v jedné ze svých knih píše, že lidé jsou nejšťastnější mezi 65 a 70 roky svého života. Zjistila to při svých cestách po světě jako znalkyně vína a mluvčí Champagne Vevue. Dotazovaní lidé odpovídali, že už je netrápí strach o práci, vstávání a stálá starost o zajištění rodiny. Mají čas se vzdělávat. Ano konečně se můžeme začít starat o naše vnitřní matrjošky.
Pan doktor Lucký, zakladatel Institutu kliniky TCM v Praze, píše o 3 matrjoškách v našem těle. Vrchní jangová je vztah ke světu a teprve pod ní je další s našimi sny, a až v té třetí je klíč k našemu štěstí. A učení patří do jedné té malé, a pokud máte štěstí a někdo vás tím učením provází a směruje, připraví pro vás program, který je nejen poučný, ale i zábavný a navíc jej můžete sledovat s úžasnými lidmi. Pak je toho štěstí opravdu kus. Díky za ten nápad, připravit něco pro seniory a díky všem, kdo se na něm podílejí.
Kdysi jako studenty nás pobavil nápis na hliněné destičce nalezené v Babylonu "Kamkoli na světě pohlédneš, všude jsou lidé stejní pitomci". A víte, že nápis je stále platný? Při kurzech je zřejmé, že lidstvo je nepoučitelné a dělá stále stejné chyby. Kurzy dějin by měli být nejen pro nás už dospělé, ale přímo povinné pro ty mladší. Řekněte jim, že to zvládnou. Stačí zajít u nás do knihovny. Je tam milá paní a ještě uvaří kafe a přidá domácí koláčky.