Dílo Jana Blažeje Santiniho-Aichla jsem poznala poměrně dobře díky krásné knize několika autorů a s fotografiemi paní Marie Holečkové s názvem "Santiniho cesta za světlem". Kniha přímo vybízela k návštěvě staveb tohoto umělce. Na přední místo, mezi téměř stovkou jeho děl v Čechách a na Moravě, se řadí takové skvosty, jako jsou Plasy, Mariánský Týnec, Zelená Hora, Sedlec u Kutné Hory a v neposlední řadě klášter a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech u Stříbra. V rámci každoročního hudebního festivalu Kladrubské léto jsme tam s manželem zažili několik koncertů vážné hudby. Kostel má vynikající akustiku a špičková hudba v tomto krásném prosvětleném prostoru ve mně vždy zanechala nesmazatelný zážitek.

 Kladrubský klášter byl založen knížetem Vladislavem I. pro řád benediktinů v roce 1115. Tento český vladař je přímo v klášteře pochován. V letech 1712 až 1726 došlo k přestavbě původní románské baziliky. Přestavbu realizoval Jan Blažej Santini- Aichel ve stylu barokní gotiky. Kompletně zde upravil interiér i exteriér a celou stavbu obložil pískovcovými deskami. Navrhl také hlavní oltář, který působí velice křehkým, vzdušným dojmem a je neobvykle prosvětlený díky oknům za oltářem. Kostel  Nanebevzetí Panny Marie v Kladrubech je považován za nejozdobnější a nejpůsobivější Santiniho stavbu. Již u vchodu zaujmou návštěvníka dvě velké kropenky, v kterých se zrcadlí kompletní interiér kostela. Uprostřed hlavní lodi je na podlaze velká osmicípá mariánská hvězda přímo pod hlavní kupolí a několik dalších hvězd je na podlaze před oltářem. Traduje se, že Santini musel mít cit pro energetické a silové linie a že na místě jeho hvězd proudí velmi silná pozitivní energie, která člověka nabíjí.

 V letošním roce oslaví klášter 900 let od svého založení. Při té příležitosti byla nedávno navrácena na hlavní oltář zrestaurovaná původní mariánská koruna, kterou navrhl také Santini. Koruna je z lipového dřeva, povrch je pozlacen. Průměr koruny je 3 m, výška 1 m a váha asi 150 kg. Od května bude zpřístupněna jižní klášterní zahrada, původně užívaná pro pěstování zeleniny do klášterní kuchyně. Takže zbývá vybrat si nějaký krásný letní koncert, případně ho spojit s noční prohlídkou kláštera a vyrazit do Kladrub u Stříbra.

Naposledy změněno: úterý, 26. května 2015, 09.05