ZS 18/19_Jaroslava Moravcová (KC Brandýs nad Labem): Moje druhá svatba
Na druhé přednášce Barokní architektury v Čechách jsem se dozvěděla, že pražský kostel sv. Ignáce na Karlově náměstí byl postaven mezi lety 1665-1670. Zajásala jsem! Vždyť o 300 let později jsem se zde vdávala v roce 1970. Vůbec mi nevadí, že v sylabu je opraven rok dokončení 1671.
První svatba musela být úřední na Novoměstské radnici. S dokladem o uzavřeném sňatku jsme objeli Karlovo náměstí a před kostelem sv. Ignáce vstupovali po červeném koberci do chrámu. Tento obřad byl krásný v nádherném barokním prostředí.
Jezuité, pro své realizace, vybírali umělce velmi pečlivě. Jejich oblíbeným stavitelem byl Carlo Lurago. Za vedení stavby dostával roční plat 300 zlatých. Na stavbě se podílel i stavitel Martin Reiner /dědeček malíře Václava Vavřince Reinera/, ten po odchodu C. Luraga do Pasova, stavbu dokončil.
Na vrcholu štítu je socha sv. Ignáce, obklopená plamennou svatozáří, ta za slunečných dnů září do prostoru náměstí. Štukovou výzdobu bočních kaplí vytvořili italští štukatéři pod vedením Antonia Soldati. Monumentální triumfální oblouk odděluje loď od kněžiště. Na čelních zdech jeho pilířů jsou štukové figury andělů a bohaté draperie se šlechtickými erby. Hlavní oltářní obraz "Vstup sv. Ignáce do slávy nebes"/1688/ od Jana Jiřího Heinsche, kde Kristus předkládá světci vizi nebeské slávy. Znovu se objevují andělé, provázející a usnadňující cestu. Fotografii tohoto obrazu jsme dostali "V upomínku na den sňatku " i s věnováním oddávajícího rektora kostela. Po roce nás překvapil dopis s blahopřáním k 1. výročí svatby.
Roku 1687 byla dostavěna zvonice od pražského architekta Pavla Ignáce Bayera.Na věž zavěsili zvon sv. Ignác, ulitý zvonařem Janem Pricqueym z Ml. Boleslavi. Barokní zvon váží 2020 kg a je zdoben reliéfy Panny Marie a sv. Ignáce. V sanktusové vížce se zachoval zvon z roku 1699 od Mikuláše Löwa v Praze na Hradčanech o výšce 47 cm a hmotnosti 100 kg. Zvon je signován V.L.B. = von Löwenberg. U U kněžiště vlevo je kaple Českých patronů /dodatečně přistavěná ke kostelu v roce 1685/. Zde visí další významný obraz J.J. Heinsche - Přenesení těla sv. Václava z r.1692. /původně určený pro kostel sv. Václava na M. Straně, dnes Profesní dům/. Také tu je oltář sv. Josefa, který obsahuje dobovou kopii Milostného Jezulátka, palladia Prahy.
Barokní varhany na kruchtě jsou zdobeny sochami andělů s hudebními nástroji z dílny Matěje Václava Jäckela z r.1699. Před čtyřmi lety byly varhany rekonstruovány a my se zúčastnili sbírky na jejich obnovu a stali jsme se sponzorem píšťaly II. manuálu. Tak hluboko a krásně zasáhlo baroko do našich životů.