LS 18/19_Mgr. Jaroslava Pechancová (KS Valašské Klobouky): Zamyšlení
Když jsme si v letním semestru VU3V vybrali se studenty v našem městě téma Barokní architektura v Čechách, už jsem se na přednášky moc těšila. Barokní stavby obdivuji při návštěvách měst u nás i v zahraničí, při procházkách Prahou, denně jsem se setkávala s barokními skvosty v době vysokoškolského studia v nádherné Olomouci.
Nikdy jsem ale neznala jména barokních projektantů a stavitelů. Nejvíce mě překvapilo, když jsem se dozvěděla, že to byli lidé, kteří se většinou vyučili řemeslu. Carlo Lurago se zpočátku věnoval výtvarnému umění. Malířství se vyučil také Jean Baptiste Mathey. Kryštof Dientzenhofer se v mládí vyučil zedníkem a ještě ve svých šestatřiceti letech dělal políra na stavbách architekta Abrahama Leuthnera v Praze. Nedokáži si představit ani jediného dnešního vyučeného zedníka, že by dokázal projektovat a následně realizovat tak nádherné a monumentální stavby s úchvatnou vnější i vnitřní výzdobou! Jak jen třeba počítali statiku staveb? Dnes se postaví dům, most či jiná menší stavba, která za dvacet až třicet let spadne.
Obdivuhodná je také rychlost, s jakou stavby vyrůstaly s tehdy dostupnou technikou. Většinou stačilo 2 – 6 let. Přitom dnes se obvykle i dva roky vyřizuje jenom stavební povolení. Při té monumentalitě a zdobnosti fasády s náročným štukatérským zdobením, barevným řešením, výzdobou interiérů je zmíněná doba realizace staveb neuvěřitelná a neskutečná.
V 17. či 18. století se lidé nedožívali vysokého věku – Carlo Lurago zemřel v 69 letech, Kryštof Dientzenhofer v 67 letech, Jan Blažej Santini-Aichel dokonce ve 46 letech. A kolik toho za svůj krátký život dokázali! Nezbývá, než před nimi obrazně smeknout.
Musím zmínit také životnost jejich staveb. Vznikaly před čtyřmi sty a více lety a můžeme je obdivovat dodnes v celé jejich kráse a velikosti.
Přednášky doc. Mgr. Martina Pavlíčka, Ph.D. jsou moc zajímavé. Přednáší klidně, srozumitelně, má velké znalosti a přehled, v textech se výborně orientujeme. Už teď se těším na další podobné.