Při bádání o předcích, zde v Ústeckém kraji jsem s podivem zjistila, jak se zde často  změnila struktura obyvatel. Velký příliv českého obyvatelstva v souvislosti s otevíráním dolů na konci 19. století,  znamenal počeštění dosud převážně německých oblastí, což je vidět v matrikách. Příjmení  převážně německá, se mění na česká a jejich četnost se zvyšuje. Jsou i vesnice, kde první český obyvatel přišel kolem roku 1870.

Já  však zkoumám linii Kaadenů, kterých je nyní v ČR 7, v roce 1953 byli 2. Zasáhlo mě, jak toto dosti  četné příjmení v oblasti Teplice, Most, Duchcov po odsunu německého obyvatelstva téměř zcela vymizelo. K tomu se ještě přidalo zrušení několika vesnic při rozšiřování povrchových dolů za minulého režimu a stalo se, že téměř všichni naši předkové tohoto příjmení jsou k dohledání v zaniklých vesnicích. Je to prakticky nedávno, jsou ještě v živých matrikách a přitom se ani nelze podívat, kde žili. Hledíme buď na skrývku, nebo na vodní nádrž.

Zamýšlím se nad dosahem " stěhování národů" v historii a vidím i konkrétní důsledky pro jednotlivce. Např. ve Flájích, kde na stejné adrese bydleli Kaadenové 150 let, po roce 1945 nežil nikdo, všichni byli odsunuti.

Často se obáváme přísunu nového neznámého obyvatelstva a tak nevím, jestli právem nebo neprávem. K zamyšlení přispívá i výstava v muzeu v Ústí nad Labem o odsunu na které si člověk uvědomí, že náš kraj bývá dějištěm takových přesunů často a také důsledků ve společenském klimatu a různých excesů. Odtud asi také pramení jeho "zvláštnosti".

 

Naposledy změněno: pondělí, 11. prosince 2017, 14.27