Při přednášce o ctnosti v lekci číslo 4 jsem se hlouběji zamyslel nad významem tohoto slova v souvislosti s tím, co jsem v lekci o ctnosti uslyšel. Aniž bych dělal nějaký rozbor, tak jsem po přednášce nabyl dojmu, že toto slůvko v běžné slovní zásobě při hovoru většinou nepoužíváme a i v literatuře, mám na mysli krásnou i odbornou, se objevuje zřídka. Časem na to slůvko padá prach a mizí v zapomnění, jak jsem uvedl v názvu eseje. Přitom je to slůvko velkého významu, které je třeba brát vážně vždy, když je použito v lidském jednání směřovanému k pravdě a lásce.

        Mám obavu, že na používání v hovoru nejsou lépe ani slova čest a úcta, moudrost, spravedlnost a statečnost. Větší použití v hovoru mají slova víra, naděje a láska, protože jsou používány v křesťanské liturgii a uváděny jako ctnosti Božské. Všechny tyto pojmy jsou z hlediska etiky důležité už od doby Sokrata, Platona a Aristotela. Orientace v nich není jednoduchá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vezměme na př. "MOUDROST". Je to vlastnost, která ve společnosti má poměrně vysoký kredit. Bohužel, moudrost je často zaměňována s chytrostí, ale moudrost a chytrost není totéž. Chytrý je i ten, co vykrade banku a nechytnou ho. Rozhodně to ale není jedinec moudrý. Mnozí lidé si myslí, že moudrost spočívá v množství vědomostí, že spočívá ve vzdělání, že moudrý člověk je ten, kdo je bystrý a vynalézavý. Praktický život však ukazuje, že lidé chytří, bystří, vynalézaví mající mnoho vědomostí, dělají často velmi nemoudrá rozhodnutí. Dodávám ještě, že chytrost je zkorumpovatelná, egoistická a není sebekritická. V čem tedy tkví tajemství moudrosti? Moudrý je ten, kdo umí rozeznat dobro od zla, pravdu od lži a spravedlnost od nespravedlnosti. Podstatné je ale to, že takový člověk dokáže pro dobro, pravdu a spravedlnost i žít.

         Ctnosti mají i svůj psychologický rozměr, zbavují člověka tvrdosti a činí ho šťastným. Činí ho také pokorným, slušným a skromným. Je toto vše , co jsem v předchozích větách vyslovil, charakteristické pro společnost (člověka) 21. století ? K zamyšleni uvedu několik příkladů. Jsme vyspělá společnost, kulturně, technicky i z hlediska životní úrovně a přesto jsou zde některé jevy či problémy, nad kterými se je třeba přinejmenším zamyslet .

Tak na příklad: - máme větší domy, ale máme menší rodiny

                         - máme více vymožeností, ale méně času

                         - máme víc titulů, ale méně zdravého rozumu

                         - máme víc vědomostí, ale méně soudnosti

                         - čteme málo, ale hodně sledujeme TV

                         - přidali jsme roky životu, ale ne život rokům

                         - cestujeme na měsíc, ale nemáme čas navštívit přátelé

                         - máme vyšší kvantitu, ale často nižší kvalitu

                         - smějeme se málo, přitom je to levné

         Školou ctnostného života nám tedy mohou být nejvšednější okamžiky dne nejvšednější otázky, které nám předkládá běžný život. Definice ctnosti je krátká: Ctnost je trvalý dobrý zvyk" s důrazem na slůvko dobrý. Ctnost neupadne v zapomnění, budeme-li ji směřovat ke ctnosti nejvyšší a tou je láska.  Láska k rodině, k okolí, ke světu, k přírodě.

Naposledy změněno: čtvrtek, 14. února 2019, 10.03