LS 10/11_František Merta: Lesnictví
Les je jedním z fenoménů našeho života, který umí každý nějak vyjádřit, popsat a zaujmout k němu i svůj názor. Pojetí lesa má mnoho stran. Z minulosti převažují city, v nichž je les zdrojem blahodárné síly, udržující život a každým rokem jej obnovujícím. Je zdrojem síly, tajemnosti, vysvětlitelných i nevysvětlitelných jevů,památníkem minulosti, pojmem, před nímž většina z nás je ještě schopna sklopit hlavu a v té či oné rovině ji respektovat.
Náš kurz nám umožnil poznat tu stránku lesa, o které se sice ví, ale málokdy bývá zdrojem zbožnění a víry, jako tomu je v předchozích případech. Lesnictví je jedním z velmi starých odvětví využití přírody člověkem. Od mýcení pralesa pro potřeby prvotních zemědělců, přes různé společenské řády, které v té či oné míře lesa ubíraly ve prospěch lidských aktivit, až po současný stav.
Uvědomil jsem si, že přes všechna slova víry v les, jako zdroj života, musíme každý den usilovat o udržení rovnováhy mezi zájmy vlastníka s společnosti. Zájem vlastníka je využít les jako maximální zdroj příjmů, celospolečenský zájem je ho udržet jako společenství, vytvářející podmínky k životu. Tento trvalý střet někdy vyhrává vlastník, někdy společnost. Jsem proto rád, že v českých zemích jsou tradice českého lesnictví tak silné, že u nás jako v jedné z mála zemí světa plocha lesa roste, je obhospodařována na základě spojení zkušených praktiků s vědeckými poznatky lesnických škol.Měli jsme možnost podívat se na les jiným pohledem a to pohledem hospodáře. Spojit citové chápání lesa s pragmatickým poznáním.
Nikdy není pozdě.