ZS 17/18_Bohumila Macáková: Jako stříbrné mince
Téma Hudební nástroje, které pro nás připravila PhDr. Magdalena Saláková, Ph.D., je ještě zajímavější, než jsem očekávala. Poutavě zpracované přednášky, rozsáhlé znalosti, dovednost hry na různé nástroje, velmi kultivovaný projev, příjemný vzhled lektorky – to vše přispívá k tomu, že každá přednáška je opravdovým zážitkem.
Ani jsem netušila, jaké množství rozličných hudebních nástrojů provázelo člověka od pravěku po současnost. Až dosud jsem také nikdy nepřemýšlela příliš o tom, proč má ten který nástroj takový či jiný tvar, jak se v něm tvoří tón, proč zní tak a ne jinak. Nyní nám bylo dopřáno nahlédnout trochu pod pokličku tohoto oboru – hudebních nástrojů.
V naší rodině se vyskytovaly jen housle, viola, klavír, tuba, trubka, pozoun, helikon, harmonium, violoncello, tahací harmonika a citera. Různé flétny, klarinety, hoboje, saxofony a mnohé jiné hudební nástroje jsem poznala až na koncertech a v současné době si je také můžeme vychutnat na YouTube při poslechu skladeb provedených světovými virtuózy.
Hudební skladatelé, výrobci hudebních nástrojů a ti, kteří na ně hráli, posouvali vývoj stále kupředu. Dlouhá byla cesta od chřestidel a bubínků, od jednoduchých zvuků a rytmu po dnešní dokonalé a složité nástroje, které dovedou zpívat i plakat, dokážou vytvořit obrazy jarní probouzející se přírody, rozbouřeného moře, tichého letního večera, atmosféru smutku i radosti, zazpívat píseň řeky i bublání potůčku, umějí vyjádřit bitevní vřavu i poezii krásy a lásky…