Bernini? A genius evropského baroka? Tak to bych snad to jméno musela slyšet, když jsem před lety párkrát navštívila Řím a jeho věhlasné památky… Tak jsem se podívala do chytrých záznamů a fakt, Gian Lorenzo Bernini byl významným a všestranným umělcem 17. století. V průběhu sedmi desítek let pracoval pro sedm papežů, řadu kardinálů a mnoho dalších významných osob…

Jeho jméno propadla sítem mé paměti, možná i proto, že pro mne byl vždy géniem Michalengelo Buonarroti a fascinovala mě především doba renesenace. Bylo to období, kdy po temném, sešněrovaném středověku rozkvétalo umění a dařilo se vědám – éra zlatého věku. Narodilo se v ní mnoho dalších věhlasných umělců, jako třeba Leonardo da Vinci, Raffael Santi, Tizian a řada jiných mistrů. Bernini, který se narodil 123 let po Michalengelovi, zřejmě ještě dostal od sudiček do vínku stejné nadání, schopnosti a umělecké vlohy jako jeho předchůdci – snad jako by tuto éru zlatého věku měl uzavřít a zároveň společně s dalšími barokními velikány posunout laťku dál a nasměrovat umění jiným směrem. Rozbít ucelený řád a soulad v renesančním umění, nahradit prosté linie přímky složitými křivkami, ostré úhly oblouky, čtverce, obdélníky a trojúhelníky pak kruhem či elipsou. Přinést větší emotivnost, zdobnost, velkolepost, okázalost…

Vliv Berniniho na umění své doby je jistě srovnatelný s vlivem Michalengela Buonarrotiho na umění renesance. A kdo ví, jestli právě on tam „nahoře“ nesledoval Berniniho kroky, nesnažil se mu vtisknout myšlenky a intuici při práci s kamenem a mramorem, při navrhování sakrálních i světských staveb či při vytváření jedinečných fontán, aby Římu, který se v závěru života stal i Michelangelovým městem, vtiskl jedinečnou barokní podobu. Aby se Bernini stal jeho důstojným pokračovatelem.

Naše studijní skupina si vybrala téma Berniniho především kvůli přednášejícímu Mgr. Martinu Pavlíčkovi, Ph.D., protože jsme byli s jeho předcházejícími kurzy – znalostmi oboru, podáním a zpracováním přednášek - spokojeni. A jsem docela ráda, že jsme si toto téma vybrali. A doufám, že teď si budu nějakou dobu pamatovat, že Gian Lorenzo Bernini byl sochař, malíř a architekt, který proměnil chrám Svatého Petra a samotný Řím v barokní město. A i když testy již mám odevzdané, ještě jsem si pustila některé přednášky znovu, abych si vychutnala pohledy na římské památky, detaily soch a krásu staveb, na kterých se podílel velký mistr Bernini.

Docela mě mrzí, že videa ze svých absolvovaných kurzů nemáme k dispozici, bylo by fajn se k nim někdy rád vrátit a osvěžit si znalosti. Protože paměť je děravá… Ale i tak Univerzitě 3. věku díky za to, že se v našem věku můžeme naučit něco nového nebo si připomenouti znalosti z mládí zasunuté někam hluboko do podvědomí.  

Naposledy změněno: čtvrtek, 14. června 2018, 11.51