ZS 17/18_Yvona Mocáková: Má esej
V druhém cyklu přednášek začínáme obdobím baroka. Móda měla působit na lidské city a ohromovat svou velikostí, bohatstvím a nádherou, tak i působí umělecká díla a stavby.
V ženském oděvu byl stále více oblíbený oválný výstřih, který odhaluje poprsí, ramena i šíji. Důležitým prvkem je korzet stahující pas. Kontrastem je široká bohatě zdobená sukně. Mužské módě dominuje paruka z pravých vlasů nebo z vlny, kterou tvoří soustava velkých loken padajících až na hrudník. Nosí se košile s ležatým límcem a manžetami, vesty krátce sahající po kolena a nohavice doplňovaly punčochy upevněné provázky.
Po smrti Ludvíka XIV. roku 1715 se móda formuje do nového uměleckého slohu, který klade výraz na hravost, bezstarostnost a požitkářství, sloh rokoka. Oděv byl zhotovován z lehčích látek pastelových barev. Vyjádřením ženské krásy byl kontrast mezi úzkým pasem a ohromnou sukní krinolínou. Ta měla tvar podobu koše, kupule, kalichu nebo oválu. Účesy nabývaly větších rozměrů i tvarů. Mužské kalhoty se zúžily a paruka neměla už velké lokny.
V 18. století se začíná v Anglii formovat vlastní móda, jednodušší a přirozenější. Ta se ve Francii prosazuje až v 80. letech 18. století. Oděvy byly šité z vlněných tkanin, přiléhavých a pohodlných střihů. Elegantním prvkem v odívání je vesta a kravata. Koncem století byl kord nahrazen hůlkou.
V době slohu empíru muži oblékají frak nečastěji tmavomodrý, bílou košili, vestu a přiléhavé nohavice doplněné punčochami. Doplňkem je cylindr nebo dvojrohý klobouk, rukavice i vycházkové hole. Dámské dlouhé splývavé tuniky se střihem rozdělily na krátký živůtek s velkým výstřihem a nabíranými rukávy a sukni s dlouhou vlečkou. Šaty doplňoval plášť s vysokým límcem.
Móda biedermeieru se vyznačovala linií oblých klesajících ramen zdůrazněna širokými rukávy. V 70. letech 19. století se šaty šijí jako dvoudílné komplety, kabátek sukně. Každý druh šatů měl specifické vlastnosti. Domácí oděv kladl důraz na pohodlnost, cestovní praktičnost a plesové šaty měly umocnit krásu ženy. Ke každým šatům byly nutné jiné doplňky, klobouky, vějíře, kabelky i boty. Mužský oděv se vyznačoval jednoduchostí, byl převážně tmavý, volnější a patřily k němu pruhované kalhoty.
Přelomem století je trend košilových šatů. Přímo na tělo se obléká košilka se stahovacím výstřihem, přes ní korzet a živůtek, několik spodniček, dlouhé sukně rozmanitých tvarů.
V období před první světovou válkou je módním stylem rovný korzet a dlouhá sukně zužující se směrem ke kotníkům. Pánská móda nabrala sportovního a praktického rázu. Tvořila ho košile, vázanka, sako a přiléhavé kalhoty.