LS 15/16_Václava Zamazalová: Tak co, pane doktore?
Znáte ty lidi, co přijdou do ordinace a chtějí vědět, co ta medicína na jejich problém vymyslela? Je to těžké – klouby bolí, záda jako přeražená, z nosu teče. Tak pane doktore, nějakou medicínu …
Naše babičky to znaly – hořčičná placka, teplý obklad, cibulový nálev, odvar z přesličky – jenže dnes? To přeci nejde, ty babské recepty! A tak sedíme v přeplněných čekárnách, pšíkáme s ostatními a na ostatní a doufáme, že těch několik pilulek nás spasí. A mág v bílém plášti mumlá cizí slova a předepisuje brufeny, acylpyriny a antibiotika až se z něho kouří. Je to dobře? Není „anti“ a „bio“ proti životu?
Ve staré Číně byl lékař placen úplně opačně než dnes – dostával plat pouze tehdy, když byl jeho pacient (no jasně že císař) zdráv. V okamžiku, když onemocněl, výplata se zastavila. Tak dávno – a tak jednoduché. Lékař se musel ve svém vlastním zájmu snažit, aby se mu pacient uzdravil – jinak jemu samému hrozila smrt hladem! Dnes vás lékař léčí a léčí a léči…
Je fakt, že brufen nebo acylpyrin asi zabírá rychleji, než rozemleté kořínky či vylouhované lístky. Ale: chcete se léčit, nebo uzdravit - ptá se každého nového pacienta doktor Hnízdil. A pacient se chce většinou uzdravit.
Ale měnit svůj životní styl? - Hlídat si co jí? - Chodit spíš než se vozit?
A tak se raději začne léčit. A léčí se a léčí a léčí…