LS 17/18_Věra Kotnová: Byliny v tradiční čínské medicíně
Zamyšlení nad tradiční čínskou medicínou TČM
O TČM se zajímám už dlouhou dobu. Studovala jsem akupunkturu a přes dobré výsledky mi připadala nekompletní, jen něco vytrženého z kontextu a pro západní svět přijatelného. Po pochopení, že do TČM nepatří jen akupunktura, jsem začala vidět souvislosti. TČM je komplexní "holistický" přístup k lidské existenci ve zdraví i v nemoci, zahrnuje mnoho oborů a spíše než na léčbu, je zaměřená na udržení zdraví. Nebudu rozebírat historii zdroje, uplatnění protichůdných principů a jejich rovnováhy, což je sice moc zajímavé ale bez praktického vyústění jen filozofování.
Možná bych mohla začít hygienou, režimem, dietou a schopností oprostit mysl od každodenních starostí - to vše k dobrému zdraví patří, ale spíše se zmíním o opomíjené oblasti, hlavně u seniorů v Evropě i Americe, a tou je péče o zdravé tělo ve smyslu cvičení. U mnoha lidí platí rovnice necvičím – bolí, cvičím - nebolí. Do čínské medicíny ale také patří systémy udržování dobré funkce těla, jakou je tchi kung, tai chi, brokáty. Joga patří do podobného, ale indického holistického léčebného systému, kterým je ajurvéda. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud týden necvičím, bolí mne leccos a hlavně záda. Zacvičím si a zase mně roky ubudou.
Dietní opatření, tak jak jsme je postupně odhalovali v kurzu TČM v naší zahrádce, jsou pro udržení dobrého zdraví nepostradatelná, včetně - pro mne novinky - jaké druhy tepelné úpravy jsou pro které roční údobí nejvhodnější. Má to i ryze kuchařskou logiku - doby trávené v kuchyni při přípravě jídel. V létě se v kuchyni moc nezdržíme a v zimě je v kuchyni příjemně a teplo.
Použití rostlin a bylinek a kořenících směsí je v čínské kuchyni ve stejné logice směřující k rovnováze. Proto se mi nelíbí česká adaptace na "čínu", na což jsme my Češi specialisté …. To se vezme zelenina, maso a sojovka, vše se smíchá - pokud možno v jedné pánvi a hned, přidá k rýži a máme čínský pokrm, ať na jaře, v létě či zimě. To je také to jediné, co bych vytkla závěrečnému receptu ze zmíněného kurzu.
A na závěr dobré myšlení. Tím, že se vzděláváme v oborech s naší dřívější profesí nesouvisejících, si čistíme hlavu od každodenních starostí, podporujeme zdravou funkci mozkových buněk a tak se bráníme stárnutí - společně s bylinkami dietou a cvičením čínské medicíny. Tak buďme hodně zdraví !!