ZS 16/17_Václav Roudenský: Obklopeni geometrií
Geometrie nás provází, ať to chceme, čí nechceme, celým životem. V našem hmotném světě vše, co nás obklopuje, je složeno z různých geometrických těles, křivek a geometrických útvarů. A nejsou to jen stavby nebo technika, ale i sama příroda je plná úžasných geometrických tvarů.
Tyto tvary začne člověk rozpoznávat už jako batole, když mu rodiče dají kostku s otvory ve tvaru trojúhelníku, čtverce nebo kruhu a on má najít správné těleso, které se dá tím otvorem prostrčit. Na základní škole se mu k tomu dostane i něco málo teorie. Více teorie se mu dostane na střední škole, tam už se předmět jmenuje vznešeněji – deskriptivní geometrie. A má-li člověk technické nadání a schopnost, které se říká prostorová představivost, může zamířit na vysokou školu technického směru – strojařinu, stavařinu nebo architekturu. Zde, v předmětu technické kreslení se vše zhutní do praktického použití geometrie, převést trojrozměrný předmět na dvojrozměrné zobrazení – do technického výkresu. Dříve byla prostorová představivost přímo podmínkou, aby člověk dokázal prostřednictvím tří základních pohledů – nárysu, půdorysu a bokorysu – zobrazit i složité těleso, a nebo naopak, si z tří pohledů dokázal těleso představit.
Dnes je to jednodušší o to, že různé počítačové programy nejenže pomáhají s vytvořením technického výkresu, ale dokáží z technického výkresu přímo vytvořit trojrozměrné zobrazení objektu, kterým se dá libovolně otáčet a prohlédnout si jej ze všech stran. Dokonce, za využití speciálních brýlí, se dá vytvořit virtuální realita, kdy např. architekt může vstoupit do objektu, který nakreslil, a uvidět jej dříve než se zhmotní.
Ač fanda do počítačů myslím si, že veškerá naše současná technika nedokáže překonat pocity středověkého stavitele v okamžiku, když se ona úžasná katedrála, kterou dosud viděl jen ve svých představách, začala z prachu země zvedat vzhůru k nebesům……