Snad každou ženu zajímá móda. Když bylo vyhlášeno téma dalšího semestrálního kurzu – Dějiny oděvní kultury -  ihned jsem se přihlásila. A nelitovala jsem. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavého o materiálech, střizích, střídání siluet,  změnách délek, o doplňcích.

Informace byly zajímavě  zasazeny do historického, společenského i kulturního kontextu, takže jsme si doplnili informace z mnoha dalších oborů.

            Uvědomili jsme si, že i nepříjemné životní a hospodářské podmínky mnohdy ovlivnily módu. Například  těžká práce při osidlování Ameriky dala vzniknout  dodnes oblíbeným jeansům. Nutnost práce žen v průmyslu po odchodu mužů do první světové války osvobodila ženy od těsného korzetu, zapojení žen do převážně mužských profesí za druhé světové války přineslo  pohodlné lacláče a overaly.

            O poválečné módě probíhaly bouřlivé debaty. Vždyť mnoho modelů jsme znali ze šatníků maminek a modely z materiálů jako tesil, krimplen, dederon, nebo krešlak jsme nosili i my sami.

            Za všech podmínek chtějí  být ženy atraktivní a módní.

            Tři semestry s příjemným a erudovaným průvodcem Ing. Petrem Tylínkem utekly jako voda. Na všechny přednášky budu ráda vzpomínat.

Naposledy změněno: čtvrtek, 14. února 2019, 10.02