Móda se vrací, to je stará známá pravda. To, co se nosilo před mnoha lety, se může stát hitem i v dnešní době. Když moje neteř vytáhla blůzku po prababičce, byla skutečně IN a kamarádky ji záviděly.  Vymýšlet stále novou, vkusnou a nositelnou módu nelze, proto se občas ta stará trochu opráší.  V padesátých letech zažíval módní průmysl opravdu neskutečný rozkvět. Ekonomika bohatla, zvláště ve Spojených státech. Otvíraly se stále nové módní salony, módní návrháři se rojili jako houby po dešti, vznikaly světoznámé módní značky. Vše se soustředilo na ženskou ladnost, byla to naprostá oslava ženskosti a elegance. Bylo po válce a návrháři vsadili na správnou kartu: ženy, chtějí zase vypadat jako ženy. Útlý pas jako přesýpací hodiny a široká sukně ke kolenům. Šilo se z lehkých barevných látek, které odrážely rozjařenou a veselou poválečnou náladu ve společnosti. Patřily mezi ně květované vzory, puntíky i proužky.

S posázenými květy po šatech rozkvetla každá žena, proto se staly v padesátkách hitem. Velkou oblibu získaly také proužky, které se do roku 1800 používaly převážně na ubrusech, povlečeních a zástěrách. A jak se dostaly pruhy na oděv?  Začalo to v Bretani. Rybáři či námořníci začali nosit pruhovaná trika, aby byli dobře viditelní a odlišili se od ostatních národů. Nikdo v té době netušil, jaký módní boom pruhovaný vzor v budoucnosti způsobí. Pruhované triko se stalo klasikou a časem se vzor rozšířil i na šaty, sukně a další oděvní výrobky. Stabilní místo si vybojovaly i puntíky, které rovněž nebyly objevem 50. let, ale nosily je ženy již v roce 1835 na společenských šatech. Šaty i sukně, poseté rozvernými puntíky působily hravě a stále se v různých velikostech a barvách vrací do módy i dnes.

Dokonalou siluetu ženského těla dotvářely lodičky na jehlovém podpatku. Jejich tvůrcem byl francouzský módní návrhář Roger Vivier. V roce 1956 je přinesl královně Alžbětě II pro korunovaci. Od té doby se móda rozšířila do celého světa a boty na podpatku se staly symbolem elegance. A je tomu tak doposud.

Jistý odborný magazín udělal průzkum, jak ženy s vysokými podpatky ovlivňují chování mužů. Výsledek sledování byl jasný. Čím vyšší podpatky, tím jim ženy připadají více sexy a smyslnější.

Návrat v padesátých letech také zaznamenaly stahovací korzety. V minulosti, tolik kritizované, se na krátkou dobu vrátily díky módě Christiana Diora.

Pohledem do historie módy vidíme, co vše byly ženy schopné podstoupit, aby byly štíhlé a celkově krásné.

Když byl v módě porcelánově bílý obličej, používaly ženy pudr, který obsahoval kyselinu octovou a jiné, zdraví škodlivé látky. Kvůli tzv. hlubokému pohledu si neváhaly aplikovat do očí Rulík zlomocný, který umrtvoval duhovku, a hrozilo oslepnutí. Rtěnky zase obsahovaly olovnaté soli a tak ženy často umíraly na otravu olovem. Snad nejhorší představa kvůli štíhlé postavě je, polykat vajíčka tasemnice, které umí žaludek dokonale vyluxovat.

 Ani v dnešní době nezůstávají ženy pozadu. Jsou neskutečně posedlé touhou, vypadat jako modelky. Pro krásu drží diety, podstupují plastické operace a neuvědomují si, že skutečná krása nespočívá v konfekční velikosti, ale v sebedůvěře. Přijmout své tělo a mít se ráda.  Každá z nás je přeci svým způsobem krásná.

Naposledy změněno: sobota, 27. února 2021, 18.39