V roce 2003, kdy se uskutečnilo u nás referendum o vstupu ČR do EU, se skoro 80% hlasujících vyslovilo pro vstup do Evropské unie, čili byla vyslyšena touha a přání české společnosti vstoupit do EU a definitivně se vymanit z naší dosavadní orientace na východ a přiřadit se ke společnosti evropské, tedy tam, kam Česká republika v době jejího vzniku patřila.

Po roce 2012,však nastala v těchto procentech změna a začala narůstat řada lidí, u kterých se členstvím v EU převažovala nespojenost.Co tuto změnu vyvolalo.

Především tedy institucionální problémy EU, nelepšící se ekonomická situace, důsledky finanční krize, nejistá budoucnost evropských projektů….

Co je však přesto na nejnovějších statistických datech přínosné? Názory na EU se velmi liší napříč jednotlivými skupinami. Velmi pozitivně je budování EU hodnoceno ve vědomí lidí s vyšším vzděláním a hlavně u mladých lidí.

Velkým handicapem v názorech na EU je však nízká informovanost české společnosti o podrobnějších aspektech činnosti a fungování EU a jejích institucích. Proto oceňuji, že přednášky "Vznik a současnost EU" mi pomohly osvětlit tuto problematiku a zvýšit moje povědomí o EU.

Naposledy změněno: pátek, 7. března 2014, 09.50