Dobrý den. Již po sedmé jsem měl tu čest se setkat s přednáškou mého oblíbeného lektora doc. Mgr. Martina Pavlíčka Ph. D..V poslední přednášce jsem se seznámil s více jak 270 obrazy nejlepších mistrů evropského barokního malířství 17.století a to s. Caravaggiem, Carraccim, Rubensem, De Silvou Velázquesem, Poussinem a Rembrantem van Rijnem.

Malířství jako výtvarný obor nepřímo spjatý s architekturou dovolilo v 17.století malířům myšlenkovou volnost v katolických zemích. Přesto ve Francii převládal barokní klasicismus a v jiných zemích radikální dramatismus. V měšťanském Holandskua anglikánské Anglii barokní realismus. Vedoucí úlohu v malířství měl sever Evropy- Holandsko a Flandry (dnešní Belgie). Protože barokní malířství:

* rozbilo ucelenou renesanční formu

* porušilo renesanční zákony rovnováhy a harmonie

* vneslo do obrazové komposice nezvyklý pohyb a dynamičnost, ruch a napětí.

* používalo silných dramatických efektů vyvolaných zejména působením světla a barvy.

Barokní malba se dala charakterizovat záplavou světla. Objemy byly odelovány kontrasty světla a tmy.

Barok měl v oblibě líčení velkolepých náboženských, mytologických a alegorických výjevů, oslavujících božské bytosti, křesťanské světce nebo příslušníky vládnoucích tříd.

Drastické scény mučení líčilo sugestivně rozvinutím záliby malířů pro vyjadřování silných duševních hnutí, sklonů k nadsázce  a přepínání, k divadelní efektivnosti vypočítaného na pohled z jednoho místa.

Malíři se specializovali na určitý žánr- krajiny, hospodské výjevy (bodegóny), zátiší, pasoucí se dobytek a zvěř, portréty a autoportréty, a jiné.

Druhy malířství byly nástěnné malby, které kladly důraz na dotváření architektury a sochařství. Nebo závěsné obrazy, kde různé náměty byly rozvíjeny a rozšířeny například o zátiší.

Ranné baroko dospělo od dramatického temnosvitu přes šerosvitné malby až k barevnému iluzionismu, kdy kdy malba reagovala na proměny atmosféry a osvětlení.

           V přednášce jsme probrali život a práci 6 nám nejznámějších představitelů barokního malířství v regionu Evropy 17.století. Neměli bychom opomenout další slavné malíře, například  Francisco Goyu y Luscientes ze Španělska,ale i české mistry -Karla Škrétu Šotnovského ze Závořic,, Václava Hollara, Petra  Brandla. A další, další.

Chtěl bych tímto poděkovat panu docentu za jeho 7 témat, které jsem studoval v létech 2013 až 2020. Jste vynikající pedagog a znalec díla Buonarottiho, italské renezance, Leonarda da Vinci, barokních sochařů v Čechách,  Berniniho a barokní architektury v Čechách.

 Děkuji a přeji mnoho úspěchů ve vašem bádání. Pavel Dolejš, Teplá

Naposledy změněno: sobota, 27. února 2021, 18.58