Říká se „pilný jako včela“. Toto platí zejména u těch, kteří dokáží vyvinout činnost nad rámec svých povinností. Jednou z takových je například vedení dětí a mládeže ve včelařských kroužcích. Jedna má dlouholetá kamarádka vede takový kroužek při církevní škole v Děčíně Křešicích. Je dlouholetou členkou včelařského svazu, posuzovatelkou kvality medu, nevím, zda stále je, ale dlouho byla i v ústředním výboru včelařského svazu. Proč se o tom zmiňuji? Protože se aktivně účastní coby jedna z organizátorů soutěží dětí a mládeže „Zlatá včela“. Když oblastní soutěž probíhá v Děčíně, tak tam chodím fotografovat. Velice mne těší, když vidím, jaké znalosti soutěžící mají a s jakým zápalem soutěží.

         Sám jsem nikdy nevčelařil, ale oproti jiným lidem kolem sebe se včel nebojím. Například v loňském roce jsem se dvakrát zapojil do odchytu rojů. V druhém případě jsem setřásal rojící se včely do vaku na tyči. Každý pokus znamenal i velké množství včel, které vždy mne obklopily, sedaly na mne po celém těle. Byl jsem v krátkých kalhotách a tričku s krátkými rukávy, takže jsem měl posedané včely i na nechráněných místech, o obličeji nemluvě. Přesto jsem nedostal žádné žihadlo s výjimkou jediného, kdy jsem k mé velké lítosti jednu včelku zmačkl dlaní k tyči. Byl to zajímavý zážitek.

         Vnímám úbytek včelstev i jejich ohrožení chorobami s následnou totální likvidací celých včelstev jako záležitost, kterou je potřebné řešit. Vím o pokusech využívat například čmeláky, ale pro opylení všeho, co je zapotřebí to nestačí. I ti dnešní mladí včelaři nejsou dostatečnou náhradou ubývajících včelařů. K tomu stále větší problémy s umístěním úlů v obydleném území, ne každý soused je k záležitosti včelaření pozitivně naladěný a požaduje odstranění úlů z blízkosti jeho bydlení. Ale na druhou stranu med má rád, toho by se nevzdal.

         Chtěl bych v Benešově nad Ploučnicí využít prostoru na ostrovech malé vodní elektrárny a vybudovat zde naučnou stezku o včelaření. Využít možností interaktivních prvků u informačních tabulí, aby to lákalo i malé děti. Jednoduchým způsobem představit život včel, jejich užitek jak pro přírodu, tak pro lidi samotné. Proto jsem uvítal tento kurz, protože mi ukázal jak sestavit základní kostru naučné stezky. Již mám příslib majitele pozemku, že by se na vytipovaném místě mohla naučná stezka vybudovat a že by nebránil přístupu veřejnosti. Mám příslib několika velmi aktivních včelařů, že by pomohli po odborné stránce s přípravou obsahu informačních tabulí. Proti není ani Správa CHKO, podporu tomu jistě dá také Asociace strážců přírody ČR. Při veřejném hledání námětů dalšího rozvoje města tato stezka také dostala poměrně dost hlasů ze strany občanů města. Takže doufám, že se dílo podaří a bude sloužit svému účelu.

Naposledy změněno: pondělí, 11. prosince 2017, 15.06